W jakich sytuacjach należy wykonać badanie trombocytów?
Trombocyty, znane powszechniej jako płytki krwi są produkowane przez szpik kostny podczas procesu trombopoezy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie mają jądra komórkowego. Kształtem przypominają niewielkie soczewki lub dyski. Trombocyty żyją stosunkowo krótko – od ich powstania do śmierci mija około 10-12 dni. Ten element krwi ma spore znaczenie na proces krzepnięcia krwi.
Kiedy konieczne jest wykonanie badania trombocytów?
Badanie trombocytów wskazane jest w przypadku, kiedy u danej osoby występują niżej wymienione symptomy:
- Szybkie i częste powstawanie siniaków, nawet po lekkim uderzeniu,
- Częste, nawracające krwotoki z nosa,
- Obfite miesiączki,
- Krwawienia z przewodu pokarmowego,
- Krew utajona w kale wykazana podczas badania,
- Krew w moczu.
Innymi objawami, które warto skontrolować, są trudne do opanowania krwawienia, nawet przy niewielkim zranieniu, pajączki bądź plamy pod skórą, zasinienia mogące wskazywać na krwawienie podskórne, a także czerwone kropki pod skórą, które przypominają wysypkę.
Określenie stężenia trombocytów jest możliwe podczas morfologii krwi. Krew pobierana jest z żyły łokciowej. Na badanie, nie trzeba przychodzić na czczo, jednak przed pobraniem krwi warto odpuścić intensywny wysiłek fizyczny i zadbać o dobre nawodnienie organizmu. Prawidłowa liczba płytek krwi u dorosłego człowieka mieści się w przedziale od 150 000 do 400 000 na mikrolitr, z czego duże trombocyty powinny stanowić mniej niż 30 procent.
Jeżeli morfologia wykazała za niskie bądź za wysokie stężenie trombocytów, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowej diagnostyki. Nadpłytkowość, czyli podwyższona liczba płytek krwi często pozostaje niezauważona przez długi czas, a jej objawy łączone są z innymi schorzeniami. Po stwierdzeniu podwyższonej liczby trombocytów warto wykonać dodatkowe badania oraz diagnostykę w kierunku chorób przewlekłych. Małopłytkowość najczęściej jest schorzeniem nabytym, związanym z niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego, może ją powodować również niedawno przebyte zakażenie wirusowe.